HAWDALA I MELAWE MALKA
Chasydzka celebracja zakończenia szabatu z Symchą Kellerem
12.09, sobota
Jesziwa (Lubartowska 85), godz. 20.30
Wstęp wolny
Po sobotnim zachodzie słońca żegnamy szabat, recytujemy błogosławieństwa na wino, na zioła pachnące oraz na płomień świecy. Tak rozpoczyna się ceremonia hawdali – rozdzielenia dnia świętego od dnia powszedniego.
Melawe Malka czyli pożegnanie, „odprowadzenie Królowej”, to lekki posiłek spożywany tradycyjnie po zakończeniu szabatu, któremu akompaniują pieśni o proroku Eliaszu, opowieści o prawych ludziach, a nierzadko także tańce. Zwyczaj ten, którego wprowadzenie przypisuje się królowi Dawidowi, do dziś pielęgnowany jest w szczególności przez społeczność chasydów.
W świat hawdali i uroczystej Czwartej Uczty, pełnej pieśni i chasydzkiej celebracji zakończenia szabatu wprowadzi gości Symcha Keller.
Przed budynkiem Jesziwy oraz wewnątrz, w synagodze, zabrzmią tradycyjne pieśni chasydów wareckich, kontynuatorów drogi Rabiego Widzącego z Lublina, a na przybyłych gości oczekiwać będzie lampka wina i tradycyjny poczęstunek.
Symcha Keller – urodzony w Łodzi, na początku lat osiemdziesiątych był współzałożycielem i liderem legendarnej grupy Katharsis. Współtworzył Ośrodek Działań Twórczych – Centrum Sztuki Alternatywnej w Łodzi.
Kantor, rabi, działacz na rzecz odbudowy życia żydowskiego w Polsce. Naukę prowadzenia modlitw pobierał początkowo u łódzkiego kantora Icchaka Frojmowskiego, przedwojennego kantora cadyka z Radoszyc. Następnie uczył się w Izraelu i Stanach Zjednoczonych, gdzie towarzyszył rabinowi Shlomo Carlebachowi. W 1993 r. po powrocie do Polski nagrał płytę „Szabat” z własną interpretacją muzyki chasydzkiej. Od 1988 do 2018 r. pełnił liczne funkcje w Gminie Żydowskiej w Łodzi oraz w Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Wielokrotnie występował podczas wizyt najważniejszych osób ze świata religii oraz polityki, m.in. Jana Pawła II, Benedykta XVI, papieża Franciszka, Billa Clintona czy Vaclava Havla, a także na takich uroczystościach jak 60. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, czy 60. i 75. rocznica powstania w Getcie Warszawskim.
Współpracuje z wieloma instytucjami, m.in. Instytutem Shem Olam. Jest członkiem Światowej Organizacji Chasydów z Aleksandrowa. Prowadzi liczne wykłady dla słuchaczy z Polski oraz zagranicy, głównie z dziedziny mistyki żydowskiej oraz historii Żydów polskich. W 2018 r. rozpoczął cykl spotkań muzycznych „Przy chasydzkim stole” zapraszając do współpracy muzyków reprezentujących różne obszary kulturowe.
15 grudnia 2009 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderem Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. W tym samym roku przyznano mu również odznaczenie „Za zasługi dla miasta Łodzi”. W 2010 r. za zasługi na rzecz pokoju i pojednania w Europie otrzymał odznaczenie Missio Reconciliationis. W listopadzie 2018 r. został odznaczony Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Podczas VI Światowego zjazdu rabinów w Jerozolimie w 2006 r. został uhonorowany nagrodą specjalną „za odbudowanie po Holokauście i latach komunizmu Gminy Żydowskiej w Łodzi”.
Pomimo pełnionych obowiązków nieprzerwanie obecny na scenie muzycznej. Gra z wieloma muzykami, zawsze poszukuje własnego brzmienia muzyki żydowskiej. Występował m.in. podczas dwóch pierwszych Festiwali Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Czterech Kultur we Włodawie, czy Festiwalu Simcha we Wrocławiu. W roku 2017 nagrał podwójny album pt. „Bramy” dla wytwórni Universal Music Polska, a w 2019, dzięki wsparciu miasta Lublin, płytę „Chojze – Widzący z Lublina”. Obecnie pracuje nad kolejnym albumem.
Wraz z żoną Szoszaną współzałożyciel Fundacji Kellerów, zajmującej się szerzeniem idei tolerancji i dialogu między narodami oraz opieką nad historycznymi miejscami związanymi z kulturą żydowską.