Koncert pieśni żydowskiej i ukraińskiej Roksany Vikaluk
Filharmonia im. H. Wieniawskiego, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5
12.08, godz. 20.00
Zapraszamy na nastrojowy wieczór pieśni ukraińskiej i żydowskiej. Podczas tegorocznego Festiwalu nie mogliśmy przemilczeć wydarzeń rozgrywających się tuż za naszą wschodnią granicą. W Filharmonii Lubelskiej koncertem „Oj letily dyki husy” w wykonaniu Roksany Vikaluk wyrazimy swoją nieugiętą solidarność z narodem ukraińskim!
Ziemia ukraińska jest błogosławiona pieśnią, której bogactwo i różnorodność są zdumiewające. Dumki, kołysanki, kołomyjki, pieśni kozackie, pieśni obrzędowe, starocerkiewne, pieśni klasyczne – wszystko to są prawdziwe klejnoty, które podobnie jak i wybitne hafty są amuletem w całej trudnej i często tragicznej historii dawnej Rusi-Ukrainy – matki języków wschodniosłowiańskich. Pieśni narodu żydowskiego to ujmujące opowieści, pełne bogatej symboliki. Są to piękne modlitwy, które pomagały przetrwać, sagi-kołysanki ukazujące koloryt życia nieraz całych rodzin żydowskich, ogniste klezmerskie wiry oraz niguny, które są w nieskończoność rozwijającymi się, motywami. Pieśń jest aniołem stróżem tak ziemi ukraińskiej, jak i narodu żydowskiego.
„Kultura, podobnie jak historia tych dwóch narodów często się przeplatała. Tak samo naturalnie te klimaty przeplatają się we mnie, zdradzając zupełnie nowe brzmienia. Zapraszam was do muzycznej podróży, podczas której odwiedzimy Zachód, Wschód, Północ, Południe i Centrum Ukrainy – wyjątkowo pięknego kraju zrodzonego z pieśni” – proponuje Roksana Vikaluk.
Artystka zapowiada, że w programie jej recitalu wybrzmią pieśni ludowe, w tym obrzędowe, perły klasycznego romansu ukraińskiego, modlitwy żydowskie, własne kompozycje, pojawią się również unikalne aranżacje powstałe dzięki symbiozie nastrojów ukraińskich i żydowskich.
Roksana Vikaluk – pochodząca z Ukrainy śpiewaczka, kompozytorka, aranżerka, aktorka, eseistka, pedagog, w której żyłach, jak sama podkreśla, płynie krew ukraińska i żydowska. Mieszka i tworzy głównie w Niemczech, Polsce, Ukrainie. Śpiewa w 10 językach; gra na fortepianie oraz instrumentach elektronicznych. Komponuje i aranżuje muzykę różnych stylów (klasyczna, folkowa, jazzowa). Wydała ponad 20 płyt audio, w tym albumy autorskie. Nagranie płyty „Mizrah” z 2002 r. powstało dzięki nagrodzie, otrzymanej z rąk Czesława Niemena w konkursie „Nowa tradycja” w Warszawie.
Wydarzenie dostępne także online facebook.com/lublinerfestival/