„ZAPYTAJ RABINA”
Spotkanie z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem
10.09, czwartek
Spotkanie online, godz. 17.00
Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję zadać szereg pytań związanych z judaizmem i nie tylko – Rabin zna odpowiedzi na wszystkie pytania.
„Chodząc uliczkami Lublina, myślę o jego historii, zabytkach, o ludziach, którzy tu mieszkali, o zdarzeniach, które miały tu miejsce. Idąc dawną dzielnicą żydowską Podzamcze widzę Bramę Grodzką, zwaną także Bramą Żydowską, stanowiącą przejście pomiędzy dzielnicą żydowską a Starym Miastem. Powoli zbliżam się do Latarni Pamięci – „wiecznej lampki”, upamiętniającej wydarzenia związane z tym miejscem. Mijam tablicę przedstawiającą plan miasta żydowskiego, na której informacje zapisano w językach ówczesnych mieszkańców tej dzielnicy – jidysz i polskim. Zatrzymuję się przy budynku, gdzie kiedyś stał dom „Widzącego z Lublina”, a potem podchodzę do tablicy pamiątkowej znajdującej się w miejscu po Synagodze Maharszala. Patrzę na studzienkę z dawnej ulicy Szerokiej, wokół której przed wojną toczyło się życie mieszkańców miasta. Zwiedzam synagogę Chewra Nosim i Jesziwas Chachmej Lublin. Na koniec Kalinowszczyzna – stary cmentarz żydowski, gdzie stoją nagrobki słynnych rabinów Salomona Lurii i Szaloma Szachny oraz ohel cadyka Jakuba Izaaka Horowica. Modlę się. Dzisiaj moja sentymentalna podróż dobiegła końca, lecz jutro znów wyruszę w drogę śladami lubelskich Żydów.
Ten Festiwal przenosi nas do świata, za którym tak bardzo tęsknimy.
Dziękuję Wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania.
Z okazji nadchodzącego nowego żydowskiego roku 5781 życzę Państwu zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności. ”
Rabin Michael Schudrich jest historykiem i religioznawcą. Z pochodzenia jest oczywiście Żydem polskim. Jego rodzina wywodzi się z Baligrodu z podkarpackich okolic Leżajska, Bobowej i Leska – miejsc uświęconych tradycją chasydzką. Rabin Michael Schudrich pełniący od wielu lat obowiązki Naczelnego Rabina Polski urodził się w Nowym Jorku w 1955 roku. Uczęszczał do szkół żydowskich w rejonie Nowego Jorku, następnie studiował na State University of New York w Stony Brooks. W 1977 uzyskał stopień BA w religioznawstwie. Michael Schudrich został rabinem w 1980, a dwa lata później ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Columbia. Lata 1983-1989 spędził w Japonii, gdzie dbał o potrzeby religijne miejscowej społeczności żydowskiej, uczył żydowskiej kultury i historii. Działał także na rzecz upamiętnienia bohaterskiej działalności litewskiego konsula Sugihary. Już jako student, w latach 70., rabin Schudrich podróżował do Europy Środkowej i Wschodniej i nawiązywał kontakty z żyjącymi tu środowiskami żydowskimi.
W 1990 r. zaczął pracować dla Fundacji Laudera. Lata 1992-98 spędził w Warszawie. Do Polski powrócił w czerwcu 2000 jako główny rabin Warszawy i Łodzi.
8 grudnia 2004 Michael Schudrich został wybrany Naczelnym Rabinem Polski. Pełni także funkcję Rabina Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
Michael Schudrich pełni wiele ważnych funkcji w społecznym i kulturowym życiu polskich Żydów. Od lat bierze czynny udział w dialogu polsko-żydowskim i chrześcijańsko-żydowskim. 15 grudnia 2009 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego.