Państwowe Muzeum na Majdanku, ul. Droga Męczenników Majdanka 67
12.08, piątek, 10.00
Państwowe Muzeum na Majdanku jest najstarszym w Europie Muzeum upamiętniającym ofiary II wojny światowej. Zostało utworzone jesienią 1944 r. na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, potocznie nazywanego Majdankiem.
W ciągu trzech lat funkcjonowania obozu (1941-1944) przeszło przez jego bramę ok. 150 tysięcy więźniów różnych narodowości, przede wszystkim Żydów, Polaków i Białorusinów. W wyniku masowych rozstrzeliwań, egzekucji w komorach gazowych oraz z powodu tragicznych warunków bytowych życie straciło tu około 78 tysięcy osób.
Na terenie Muzeum, obejmującym 90 ha, znajduje się ok. 70 obiektów historycznych. Wśród nich szczególne znaczenie mają miejsca bezpośrednio związane z masową eksterminacją ludności: komory gazowe, krematorium, oraz rowy egzekucyjne, w których rozstrzelano około 18 tysięcy Żydów. Zachowane zostało również jedno z pięciu pól więźniarskich oraz część zabudowań administracyjnych i gospodarczych. W baraku nr 62 zlokalizowana jest multimedialna wystawa „Więźniowie Majdanka”, natomiast w innych budynkach poobozowych znajdują się ekspozycje poświęcone m.in. historii obozu i warunkom egzystencji więźniów. Od 1969 r. nad krajobrazem byłego obozu dominuje Mauzoleum oraz Pomnik – Brama, które wraz z Drogą Hołdu i Pamięci tworzą upamiętniający ofiary obozu Pomnik Walki i Męczeństwa.
Misją Muzeum jest pielęgnowanie pamięci i rozwijanie edukacji historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej, w szczególności poprzez upamiętnianie ofiar, ochronę obiektów oraz dokumentowanie historii obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze.
Wydarzenie organizowanie we współpracy z Państwowym Muzeum na Majdanku