Rozpoczynając konferencję prasową prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił, że miastu zależy na pokazywaniu swojej wielokulturowości i przypominaniu historii lubelskich Żydów, którzy stanowili kiedyś jedną trzecią jego mieszkańców, a także wielu wspólnych opowieści łączących Polaków i Żydów. Jednocześnie wyraził nadzieję, że LUBLINER FESTIVAL – pierwszy żydowski festiwal w Lublinie na stałe zagości w kulturalnym kalendarzu miasta i w sercach jego mieszkańców.
– Poprzez muzykę i działania edukacyjne, w miejscach będących świadkami historii Żydów w Lublinie, będziemy opowiadać o kulturze żydowskiej – powiedziała prezes Fundacji Ner Tamid, Etel Szyc – pomysłodawczyni i dyrektor LUBLINER FESTIVAL. Urodzona w Lublinie aktorka i animatorka wydarzeń kulturalnych przedstawiła szczegółowo wszystkie festiwalowe wydarzenia, poświęcając szczególną uwagę licznym koncertom, których będzie można wysłuchać na Placu po Farze, w Jesziwie Mędrców Lublina i w Centrum Kultury. – To dla mnie prawdziwy zaszczyt, że w mieście o tak bogatej ofercie festiwalowej będę mogła dorzucić swoją cegiełkę. Tworząc program starałam się, aby w naszej ofercie znalazły się możliwie jak najbardziej różnorodne wydarzenia prezentujące kulturę żydowską.
Dyrektor artystyczny Centrum Kultury w Lublinie Rafał Koziński przedstawił długą listę zaangażowanych w projekt partnerów i donatorów po czym zwrócił uwagę, że festiwal narodził się z głębokiej tęsknoty za żydowskimi mieszkańcami miasta.